Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vánoční matematika pro osmý ročník - česky

Vánoční matematika 2012 - vytvořili žáci 8.B ZŠ Kosmonautů 15, Ostrava, CZ

1) Děti o Vánocích sjíždějí kopec na saních. Vypočítej výšku kopce, když a = 50 m a c = 70 m.
2) Ježíšek chtěl donést dárky dětem. Uletěl vzdálenost 400 km, aby dosáhl výšky 50 km. Kolik km to bylo na Zemi?
3) Na stromečku jsou 3 baňky. Od červené ke žluté to je 13 cm a od žluté k modré je to 16 cm. Kolik měří největší vzdálenost od modré k červené baňce?
4) Ježíšek chtěl rozdat dárky dětem. Uletěl vzdálenost 600 km, aby se dostal do výšky 100 km. Kolik km musel uletět, než se dostal 60 km? Lze to řešit pomocí Pythagorovy věty? Napovíme: využij poměr.
5a) Tatínek chce zavěsit jmelí na světlo, tak si vzal štafle. Základna štaflí měří 4,4 m a délka jednoho ramene je 7,7 m. Jaká je výška štaflí?
5b) Maminka peče vánoční rohlíčky, na plechu má 25 kousků, přijde jí pomáhat Pepíček a ují 9,5 rohlíčku. Kolik rohlíčků zbude na plechu mamince?
6) Mikuláš a anděl se postavili do odvěsny pravoúhlého trojúhelníku. Jak daleko se má čert postavit, aby vznikl pravoúhlý trojúhelník, jestliže a = 7,5 a b = 9,2 cm. Pomoz mu a použij Pythagorovu větu.
7) Anička chce vypočítat výšku Santovy čepice. Rameno čepice měří 17 cm a základna měří 14 cm.
8) Tatínek počítá výšku vánočního stromečku. Pomůžete mu ho spočítat? Délka základny je 20 cm a délka ramene je 120 cm.
9a) Tatínek vylezl na žebřík, aby připevnil vánoční světýlka. Žebříky štaflí jsou dlouhé 2,5 metru. U postavených štaflí jsou dolní konce od sebe vzdáleny 1,3 metru. Vypočítej výšku postavených štaflí.
9b) Mikuláš, čert a anděl šli navštívit děti. Museli ještě obejít 2 domy. První byl vzdálený z kopce 2,5 km a druhý pak ještě doleva po rovině 1,5 km. Začalo mrznout, tak se pak rozhodli vrátit zpět zkratkou. a) Kolik km měří zkratka? b) O kolik km si to zkrátí?
10) Kluci sjíždí kopec na saních svah, který měří 10 m a na délku měří 11 m. Kolik měří jeho výška? Nejde spočítat – proč?
11) Koledníci musí obejít dva domy. K prvnímu je to 300 metrů a od prvního k druhému je to 500 metrů zkratkou přes park. Kolik metrů je to zpět domů, jestliže všechny domy tvoří pravoúhlý trojúhelník a pravý úhel je u koledníků?