Project iTec - Spring Cycle 2013 - OBJECT
Na jaře se nám podařilo zapojit do mezinárodního projektu iTec. Do projektu se zapojilo celkem 27 partnerů včetně 15 evropských ministerstev školství. Je řízený organizací European Schoolnet http://www.eun.org/. Cílem projektu je načrtnout možné trendy vývoje výuky na evropských školách a následně je vyzkoušet v praxi. Projektu se účastnilo více než 1000 tříd ze 14 zemí. Výukové moduly kladou důraz na využívání informačních a komunikačních technologií ve všech předmětech v každodenní výuce. Využívají se technologie, které umožnují umožňují vyhledávat a zpracovávat informace, prezentovat je ostatním a sdílet je s dalšími i mimo školu, experimentovat atd. Využívají se aplikace, které jsou dostupné zdarma. Více informací se dozvíte také na stránkách domu zahraničních služeb zde.
Naše škola byla pilotní školou v jarním modulu 2013, do kterého se zapojily tři střední a čtyři základní školy z České republiky. Měli jsme na výběr mezi třemi scénáři: Tell a story (vymyšlení scénáře a natočení výukového fillmu), Create an object (vytvoření užitečného předmětu) a Create a game (vymyšlení a vytvoření vzdělávací hry). Do projektu se přihlásila Mgr. Alena Buroňová, která s žáky osmých tříd pracovala na scénáři Create an object v praktických činnostech a v anglickém jazyku. Žáci 8.A vyráběli 3D plakáty o Evropě a žáci 8.B dřevěnou hračku. Žáci spolupracovali mezi sebou, a také mezi třídami. Prezentace svých nápadů zpracovávali v anglickém jazyce a technické výkresy v matematice. Seznámili se s programy SketchUp a TeamUp. V Průběhu projektu se pokusili prezentovat svoje výsledky na webových stránkách, které si založili: 8.A - 3D plakát, 8.B - hračka.
Scénář modulu Create an object:
1) DREAM - hledání objektu pro zpracování na základě průzkumu potřeb školy
2) EXPLORE - hledání informací pro řešení problému
3) MAP - vytváření zvoleného předmětu
4) REFLECT - zhodnocení výsledků
5) SHOW - seznámení ostatních s výsledkem
Třída 8.A - Plakát
Po diskusi a rozhovorech s učiteli se žáci 8.A rozhodli vyrobit názorný plakát. Nejprve se inspirovali obrázky vytvořenými z kamínků a jiných předmětů, které nafotil na mezinárodní konferenci ACES ve Slovinsku žák Dominik Zdráhal už v září.
A také tam našel knihy s 3D efekty. Jak se taková kniha dělá si můžete prohlédnout zde a složitější efekty zde.
Několik žáků se zúčastnilo na jaře 2013 akce Harry Potter day na SŠ Ahol, kde si prohlédli vytvořené modely rekvizit pro soutěž o znalostech této známé knihy. Prezentaci jsme doplnili po skončení jarního cyklu o další fotografie - žáci na podzim 2013 navštívili výstavu řemesel a seznámili se s prací aranžérů, během projektu se naučili vyrábět "mobil", zajímavý nápad jsme také našli ve třídě paní učitelky Stancové. V lednu 2014 pro naši školu vyrobila závěsný "mobil" tvořený krychlemi se symboly Chorvatska a Šibeniku paní profesorka Naďa Bujas při projektovém setkání financovaném z grantu organizace ACES pro projekt "You Complete Me".
Žáci se také učili zpracovávat interaktivní prezentace pro webové stránky a připravili také vlastní webové stránky projektu zde.
Třída 8.B - Hračka
Po diskusi pomocí TeamUp a rozhovorech s učiteli se žáci 8.B rozhodli vyrobit hračku ze dřeva. Nejdříve posílili týmového ducha při aktivitě "Vyrob přistávací modul pro velikonoční vajíčko" během projektového dne. Do této aktivity se zapojili i mladší spolužáci. Modul se zhotovoval z přiděleného materiálu a kvalita se testovala upuštěním z výšky jeden metr na zem. Když se kosmonaut vajíčko nezranil, pouštěl se modul z větší výšky. Zvítězily týmy, jejichž vejce zůstalo nepoškozené i po pádu z maximální výšky do které jsme dosáhli z lavice.
Během projektu ve školce, kam osmáci docházeli na jaře během výuky Výchovy ke zdraví, si žáci prohlédli dřevěné hračky. V průběhu celého projektu pátrali po hračkách a i jiných věcech vyrobených ze dřeva v obchodech a na tržištích. Celá třída se vypravila na výstavku dřevěných hlavolamů a her.