Jdi na obsah Jdi na menu
 


Projekt 2012/13 - ACES - Quo Bon? (Za jakým účelem)

  aceslogo-rgb-hr.jpg

 Quo Bon? aces-initiative-logo_erste-izneu2.jpg

 Projekt podpořila dotací mezinárodní organizace ACES, která vyhlašuje každý rok jiné téma pro projekty škol ze Střední Evropy. Letošním tématem je mediální gramotnost a uskuteční se celkem 44 projektů na kterých bude spolupracovat ve dvojicích nebo trojicích 104 školy. Českou republiku zastupují pouze tři školy a dvě z toho jsou z Ostravy a jedna je právě ZŠ a MŠ Kosmonautů 15.

 

 Práce na projektech každoročně zahajuje mezinárodní konference, na které se setkají zástupci všech zúčastněných škol, z každé přijede jeden žák a jeden učitel. Letos se konference, která má název kick-off conference, uskutečnila v Lašku, v lázeňském městě ve Slovinsku nedaleko rakouských hranic od 24. do 28. září 2012. Od pondělí do pátku probíhal pestrý program od přednášek, workshopů zaměřených na mediální gramotnost a získávání dovedností potřebných pro realizace projektů, zábavných her a soutěží po pracovní setkávání s projektovými partnery. Toto je jedinečná myšlenka, se kterou se u jiných projektů nesetkáte. My jsme poznali všechny školy, které se spolu s námi letos zapojí do práce na svých nezávislých projektech a měli jsme možnost podrobně naplánovat vlastní průběh našeho projektu Quo Bon, což znamená za jakým účelem, s našimi partnery z Veľkého Krtíše na Slovensku a z Szécsény v Maďarsku. Večer jsme mohli odpočívat v nádherném plaveckém bazénu.Také jsme navštívili nedaleké městečko Celje a stejnomenný hrad.

Vlastní projekt budeme realizovat od října 2012 do března 2013. Součástí bude také setkání s našimi partnery ve Vysokých Tatrách nedaleko Popradu, navštívíme Štrbské pleso, a pak budeme pracovat na mezinárodním časopise "Quo Bon?" (Za jakým účelem) informujícím o nebezpečích a výhodách internetu u maďarských partnerů Szécsény. Při návratu domů navštívíme Budapešť. Náš tým se schází každý čtvrtek na půl hodiny před odpoledním vyučováním a připravuje příspěvky do časopisu. Také jsme navázali spojení s partnery pomocí skupiny na Facebooku a vyzkoušíme komunikaci pomocí Skype. Projektového setkání se zúčastní osm nejaktivnějších žáků z osmého ročníku.

Projektový rok bude uzavřen závěrečnou konferencí v dubnu 2013 v  Senci na Slovensku. Opět se jí zúčastní zástupci každé školy, učitel a žák, a navíc řada dalších hostů. Každý účastník konference se bude podílet na prezentaci svého projektu a své práce ostatním. Bylo opět vybráno lázeňské město s pěkným aquaparkem, takže kromě mezinárodního setkávání se můžeme těšit na relaxaci v bazénu.

Mapu projektu si můžete prohlédnut zde. Fotogalerie projektu je zde.

Články v češtině a angličtině napsané našimi žáky pro časopis Quo Bon? si přečtěte zde.

Zde se představují studenti z Szécsény v Maďarsku a vysvětlují své důvody pro práci na projektu.