Jdi na obsah Jdi na menu
 


Advantages and disadvantages of media - Help the children

Výhody a nevýhody médií - Projekt pomozte dětem

Média mají své výhody ale také i nevýhody. Pro někoho jsou média užitečná a pro druhé jsou nepotřebná. Jedni z těch, pro které jsou média užitečná, jsou děti postižené, nemocné, odloučené od svých rodin, nebo s jiným životním handicapem. Existuje několik způsobů jak těmto dětem pomoci a jenom díky médiím o nich víme a můžeme tuto pomoc uskutečnit.
 
Jeden z nejrozšířenějších sbírkových projektů v ČR je sbírka „POMOZTE DĚTEM“. Tento projekt je propagován v médiích a díky nim a naší pomoci se stalo několik dětí šťastných. Funguje od roku 1998 a za ta léta už pomohl nespočtu dětí. Tenhle projekt pomáhá jak dětem postiženým,tak i dětem  bez domova nebo se špatnou životní zkušeností jako třeba znásilnění, jinak nemocným ale taky se přirozeně snaží zlepšovat kvalitu života dětí.
 
Pomozte dětem je nejrozšířenější sbírka v ČR, a to jenom díky médiím, které tuto sbírku propagují. Jedním z propagátorů této sbírky je Česká televize, která uvádí dokumenty „Kde peníze pomáhají“. Lidé mohou přispívat dárcovskými sms, nebo přímo převodem na účet. Za několik let jejich fungování bylo nasbíráno 166 009 578 Kč, tyto peníze bylo rozděleny do 1 173 projektů a pomohly cca 172 tisícům dětí. Takové množství peněz by se nikdy nedalo dohromady, nebýt médií, jako propagace ČT1 a na internetu a také štědrých dárců. Je správné že tyhle věci fungují a měli by se podporovat. Tohle je jedna z výhod médií, a některým dětem to dokonce zachránilo život.
 
Fleischerová         
 
 
Advantages and disadvantages of media - project Help the children
 
Media has its advantages but disadvantages too. Media is for some people useful and for others unnecessary or not useful. People for whom media, is useful, are kids with disabilities, the ill, the separated from their families, or those with other handicaps. There are several ways to help these kids. Thanks to media we know about them and we can help them. 
 
One of the most widespread charity projects in the Czech Republic is called „Help the Children“. This project is propagated in the media. The kids be helped and happier thanks to presentations of „Help the Children“ in the media and our help. Since 1998, this project has been helping a large number of kids. The project helps kids with handicaps, displaced children and with a bad life experience, for example rape. Also, the project wants to improve the quality of life for the children.
 
The charity „Help the Children “ is the most widespread in the Czech Republic and thanks to the media it is able to be propagated. One of the promoters is Czech Television which broadcasts the documentary „Where Money Helps“. People can give money via donation SMS or via bank account. Since the project was started it has gathered 166 009 578 crowns. This amount of money has been divided into 173 groups and they help about 172 000 kids. This amount of money would not be gathered if different media forms like ČT1, the internet and generous donors would not support it.
 
Fleischerová

 

QUIZ
1. Have you ever heard about the project ,,Help the Children‘‘ ?
a) Yes, I have
b) No, I don’t know about this project
c) Yes, I know it well
 
2. What is the logo of the organization?
a) a bear on a tree
b) a chick with a ring
c) a dog and a cat
 
3. Do you know the goal of this project?
a) to save animal‘s lives
b) to repair schools
c) to help kids with different handicaps
 
4. Do you know the TV channel which broadcasts the programme called ,,Where money helps‘‘ ?
a) ČT1
b) Nova
c) ČT2
 
Peterková