Jdi na obsah Jdi na menu
 


13. Férová snídaně

9. 7. 2015

V sobotu 9. května jsme se zapojili do celostátní akce s názvem "Fairtradová snídaně". Tento den snídalo na 137 místech republiky více než 5 200 lidí. O akci informovali také novináři a Česká televize natočila reportáž pro hlavní zpravodajská pořad události. Hlavním organizátorem byla nevládní nezisková organizace NaZemi, která prosazuje globální rozvojové vzdělávání, zasazuje se o zodpovědnost firem v oblasti jejich dodavatelského řetězce a propaguje fair trade jako účinnou podporu chudých pěstitelů a řemeslníků ze zemí globálního Jihu.

Nás tým se s velkým nadšením do akce přihlásil o měsíc dříve. Ale pak se začaly objevovat nečekané komplikace. Státní svátek připadl na pátek a rodiče odvezli některé naše organizátory na prodloužený víkend. Polovina týmu se v den akce teprve vracela z mezinárodního setkání projektu Erasmus+ ze Španělska a snídala už o půl páté ráno v hotelu na letišti a poté během letu do Krakowa. Poslední členy porazila nemoc a nečekané rozhodnutí rodičů odjet. Už to vypadalo, že se akce bude muset zrušit, ale poslední naše členka upekla s maminkou skvělou ovocnou buchtu a tak se zajištěný dozor Ing. Petr Buroň rozhodl, že akce proběhne. 

snidane-1.jpg

snidane-3.jpg

snidane-2.jpg

Ráno svítilo slunce a na školním hřišti naší školy se sešli malí fotbalisté FC Ostrava-Jih a Ostrava-Třebovice ke svému utkání. Po vymezení prostoru a nachystání propagačních materiálů a pohoštění  z Fairtradových výrobků se jediná členka týmu Míša mohla věnovat svým dvěma kamarádům, kteří ji doprovázeli. Bydlí v nedaleké vesnici a ráno je přivezli rodiče, bez jejichž podpory by se nemohli zapojit. Protože jsme měli obavy z místních bezdomovců, kteří by přece jenom nebyli nejvhodnějšími návštěvníky na akci organizované na školní pozemku, nevyvěsili jsme v okolí žádné plakáty. Kolem našeho stanoviště se v průběhu akce s větším, či menším zájmem zastavovalo 60 lidí, především členů fotbalových týmů a jejich diváků. Kromě toho si nás našel na internetu jeden zájemce, který chtěl diskutovat o principech Fair Trade. Zda opravdu dokáže pomoci zemím třetího světa nebo zda jde o taktiku nadnárodních řetězců, které tak chtějí odvrátit pozornost od svých astronomických zisků a zda pod záminkou pomoci nechtějí jen zvýšit cenu dovážených komodit. Pán se při odchodu představil jako Svědek Jehovův a zjišťoval, zda mu budeme chtít něco prodat. Ale když zjistil, že může ochutnat zadarmo a sám se měl přijít podělit o něco, tak odešel.


   Naše snídaně se protáhla přes oběd, počkali jsme až na návrat členů týmu, kteří cestovali od rána ze Španělska. Jejich autobus z letiště v Krakowě dorazil na poslední chvíli, když fotbalový klub balil a zavíral hřiště po dvou odehraných zápasech (mladších a starších žáků) a rodiče před školou netrpělivě čekali na své cestovatele. Přesto Míša, Terka a Verča přiběhly podpořit tuto akci. Všichni jsme byli rádi, že nám vyšlo dobré počasí, ocenili jsme výbornou chuť ovocného zákusku od maminky naší žákyně, Míši Škrabálkové.  Trenérům jsme uvařil v džezvě na plynovém vařiči originální tureckou kávu a všichni jsme byli spokojeni i s výhrou domácího fotbalového klubu.

mapa-2.jpg