Jdi na obsah Jdi na menu
 


5. Průzkum nabídky fairtradových produktů v obchodním centru

7. 12. 2014

Ve středu 7. listopadu se odpoledne vypravila skupina sedmi žáků do obchodního centra Avion shopping park v Ostravě-Zábřehu. Na tuto akci se žáci důkladně připravovali několik týdnů. Nejprve si zjistili, ve kterých obchodech jsou tyto výrobky prodávány. Zjistili, že se vždy jedná o nadnárodní řetězce a největší zastoupení firem na malém prostoru je právě v Avion parku. Všimli si, že dokonce Tesco nabízelo v akci fairtradový čaj. Navštívili samostatně několik nejbližších obchodů už při práci na svých prezentacích, takže logo Fairtrade poznají naprosto spolehlivě a ví, které typy produktů jsou v České republice prodávány. Pak si ještě připravili otázky pro rozhovory s prodavači a nacvičili možné průběhy reportáže. Pak nastal den D a sedm statečných vyrazilo. 

3-team-v-mark-and-spencer-www.jpg

1-sara-a-fairtrade-kakao-www.jpg

2-tereza-a-fairtrade-caj-www.jpg

V obchodním centru se žáci rozdělili do dvou skupin. První skupina vyrazila do drogerie DM markt. Ale rozhovor se nepovedl, odkázali je na webové stránky a v obchodě se nesmělo fotit. Takže se vrátili a přidali se k druhé skupině. Ta navštívila obchod Mark and Spencer. V prvním patře s oblečením paní prodavačka netušila, že fairtradové výrobky nabízí. Zato paní pokladní věděla, že dříve prodávali oblečení, ale dnes už jsou to jenom potraviny a poslala nás do druhého patra. Obchod s potravinami bylo snadné najít a zdejší prodavačka nám ochotně odpověděla na všechny otázky. O produktech fairtrade firma své zaměstnance informuje na školeních. 

Všímavé holky zaregistrovaly logo Fairtrade v obchodě Tchibo. Takže se celá skupina vydala na neplánovanou návštěvu. V obchodě se vaří také nápoj z fairtradové kávy, ale nesmí se tam fotit a informace si máme najít na webu. Takže rozhovor byl opět velmi krátký.

4-team-v-starbuck-coffee-www.jpg

5-koupene-susenky-www.jpg

6-kava-starbuck-www.jpg

Naše výprava byla ukončena v prodejně Starbuck. Paní prodavačka nám ochotně odpověděla na otázky. Prodejna v současné době používá pro přípravu svých nápojů 75% fairtradových surovin, ale v roce 2015 to bude už celých 100%! Kromě kávy a horké čokolády si tu můžete koupit také klasickou čokoládu. 

Akci jsme symbolicky ukončili snědením fairtradových čokoládových a máslových sušenek z obchodu Mark and Spencer, které stojí 84 korun a zapili fairtradovou horkou čokoládou z Tchiba za 119 Kč, průměrná cena  36 Kč za jednu svačinku.